Surgical laser VELASII-15D 15w 1470nm
- Description
Description
Surgical laser VELASII-15D 15w 1470nm Specifications: The basic version includes:
VELASII-15D is a GaAlAs diode surgical laser with a wavelength of 1470nm and a maximum output power of 15W. It is ideal for applications requiring precision and safety. The system operates in continuous or pulsed mode, with an adjustable pulse duration from 10μs to 3s and a frequency of up to 50KHz. It features a True Color touchscreen display, an advanced internal design for easy maintenance, and full compatibility with a wide range of accessories for use in EVLT, ENT, proctology, dental, and veterinary procedures.
Laser type: GaAlAs Diode Laser
Wavelength: 1470 nm
Maximum power: 5-15 W
Modes: CW, single or repeating pulse
Pulse duration: 10μs-3s
Repetition rate: 0.2Hz-50KHz
Transmission system: 200um, 400um and 600um fibers with SMA905 connector
Pilot beam: 635nm red diode beam, power < 5 mW
Display: True Color touch screen
Operating voltage: 110/220 VAC, 5A, 50/60 Hz
Dimensions: 400 (W) x 385 (L) x 200 (H) mm
Weight: 13 Kg
Safety certificate: CE 0197
Three (3) pairs of operator safety glasses.
Three (3) pairs of patient safety goggles.
1 Footswitch
1 interlock connector
2 optics for fistulas (surgery radial 400um fiber for fistula)
2 optics for hemorrhoids (600um surgery fiber for hemorrhoids)
4 pieces proctoscopes for treatments (2 in Large size & 2 in Small size)